HD GROUP ETERNOWALL UYGULAMA ŞARTLARI

ALT ZEMİN HAZIRLAMA

Genellikle banyoların duvarlarında uygulanan Eternowall’un uygulamasının sorunsuz gitmesi için alt zeminin doğru bir şekilde ayarlanması gerekmektedir.  Aşağıda belirtilen zeminler haricinde bir zeminle karşılaşırsanız konuyla ilgili firmamızdan bilgi talep ediniz.
Firmamız Bostik Türkiye firmasından Eternowall uygulamasında kullanılacak olan bütün ürünleriyle alakalı destek almaktadır. 
Sıklıkla karşılaşılan alt zemin türleri ve bu alt zeminlerin Eternowall uygulamasına hazır hale getirilmesi için yapılacak işlemler:

SERAMİĞİN ÜZERİNE UYGULAMA

1-Seramiğin üzerine Eternowall uygulaması yapmadan önce Bostik markalı Nivo Tech Marmo Prim astarı ruloyla bir kat sürülür. Astarın kuruması oda şartlarına ve hava sıcaklığına bağlı olarak en az 3 saat sürecektir.
2-Nivo Tech Marmo Prim astar kuruduktan sonra Bostik markalı 205 İnce Tamir Harcı duvara uygulanır. Tarakla bir kat çekilen tamir harcı kuruduktan sonra ikinci kat üzerine çekilir ve seramiğin üzeri, derzleri de dahil olmak üzere tam olarak kapatılmış olur.
3-Tamir harcının ikinci katı da kuruduktan sonra ( ertesi gün ) Bostik markalı FloCol Premia Tutkalı rulo ile duvara sürülür. Tutkal duvara sürüldükten 5-10 dakika sonra Eternowall duvara yapıştırılabilir.


SERAMİĞİN ÜZERİNE UYGULAMA – ALTERNATİF ÇÖZÜM –

1-Seramiğin üzerine Eternowall uygulaması yapmadan önce duvar yüzeyinin tamamı yeşil alçıpan ile kapatılır. 
2-Yeşil alçıpan’ın ek yerleri Bostik markalı 205 İnce Tamir Harcı ile kapatılır.
3-Yeşil alçıpan’ın üzerine Bostik markalı FloCol Premia tutkal direkt olarak uygulanır. Tutkal sürüldükten hemen sonra Eternowall alçıpan’ın üzerine yapıştırılır.
        
    KABA SIVA’NIN ÜZERİNE UYGULAMA

1-Kaba sıvanın üzerine Bostik markalı Satin – Saten Sıva – ( Saten Alçı değildir ) uygulanır. 
2-Uygulamaya bağlı olarak duvarın yüzeyinde oluşabilecek olan mala izleri Atlas 150 Su Zımparası ile zımparalanıp düzleştirlir.
3-Sıva kuruduktan sonra Bostik markalı FloCol Premia Tutkalı rulo ile duvara sürülür. Tutkal duvara sürüldükten 5-10 dakika sonra Eternowall duvara yapıştırılabilir.

KABA SIVA’NIN ÜZERİNE UYGULAMA – ALTERNATİF ÇÖZÜM -

1-Kaba sıvanın üzeri komple yeşil alçıpanla kapatılır.
2-Yeşil alçıpan’ın ek yerleri Bostik markalı 205 İnce Tamir Harcı ile kapatılır.
3-Yeşil alçıpan’ın üzerine Bostik markalı FloCol Premia tutkal direkt olarak uygulanır. Tutkal sürüldükten hemen sonra Eternowall alçıpan’ın üzerine yapıştırılır.

* Yukarıda belirtilen zeminlerin haricinde bir durumla karşılaşıldığı takdirde, bu konuda uzman olan, çözüm ortağımız Bostik Türkiye firmasının desteğiyle Eternowall’un doğru uygulanabilmesi için bütün şartlar – alt zemin ve gerekli yapıştırıcılar, malzemeler – sağlanacaktır. 

UYGULAMA AŞAMALARI

Pürüzsüz ve emici bir alt zemine sahip olduktan sonra tutkal duvara homojen bir şekilde yayılmak şartıyla rulo yardımıyla sürülür.
Çalışılacak ortamın iyi ışık almasına dikkat edilmesi gerekmektedir zira karanlıkta çalışıldığı zaman duvardaki bazı bölgelerin yeteri kadar tutkalla kaplanmaması fark edilememektedir.
Duvardaki yamuklukların kağıdı asmadan önce lazer yardımıyla belirlenip, yamukluk olan bölgelerde double cut ( üst üste bindirerek kesim yapmak ) yöntemiyle kağıt uygulanmalıdır.
Double cut yöntemiyle kesim için Advance Seam Buster bıçağının kullanılması tavsiye edilir. Advance Seam Buster kullanıldığı zaman kesim işlemi yapılırken alt zemine zarar verilmemiş olur.
Diğer duvar kağıtlarına göre daha ağır olan Eternowall duvara baskı uygulanarak yapıştırılıp, altında biriken fazla tutkalı dışarı çıkarmak için köşelere doğru baskı uygulanır.
Dışarı çıkan tutkal parçaları anında ıslak bir bez yardımıyla temizlenmelidir. 

KÖŞE DÖNÜŞLERİ

Eternowall uygulanan duvarlarda hiçbir zaman köşelerde bitiriş yapılmaz. 
İç köşelerin 3-5 cm sağında veya solunda bitiriş gerçekleştirilir.
Dış köşe dönüşleri için 2 farklı çözüm yolu denenebilir:
1- Duvarın yüzeyi köşeye gelene kadar tamamen kağıtla kapatılır. Köşe dönüşünün olduğu yere tutkal sürülüp 3-4 saat beklenir. Tutkal iyice kuruduktan sonra kağıt baskı uygulanarak yapıştırılır.
2- Bu yöntem ilk yönteme göre daha kolaydır ve daha iyi sonuç verir. KIP marka 349-22 kodlu çift taraflı bant dış köşelerin olduğu duvarlara köşelerin bulunduğu bölgelere yapıştırılır. Bandın yapıştırıldığı bölgelere tutkal sürülmez, Eternowall direkt olarak bandın üzerine yapıştırılır.